• Položite svojo dlan na mesto, kjer čutite največ napetosti in globoko, počasi dihajte v to mesto;
  • Razmislite o tem, katere aktivnosti vas sproščajo (npr. kopanje v vroči vodi, mazanje s kremo po telesu, počitek na kavču, sprehod v naravi, počitek na soncu, poslušanje glasbe, ples ob glasbi, petje, igranje instrumenta) in si jih privoščite vsak dan vsaj enkrat oz. vedno, ko opazite aktiviranost živčnega sistema (zgoraj navedene simptome);
  • POIŠČITE POMOČ pri svojih bližnjih. Pokličite prijateljico, prijatelja, družite se s svojimi najbližjimi. Prosite ga/jo, naj vam pove besede, ki jih želite slišati (naj jih dobesedno ponovi za vami, npr. vse bo v redu, ni razloga za paniko, jaz te bom ščitil/a, itd.). Prosite partnerja/ko, če imate to možnost in živi z vami v skupnem gospodinjstvu, da vas objame, poboža. Objem naj traja vsaj nekaj minut do nekaj deset minut. Dokler vi čutite, da objem potrebujete (če čutite, da imate dovolj po nekaj sekundah, potem je to dovolj, poslušajte sebe). Lahko vam položi roke na vaše lopatice in se vi počasi naslonite na njegove/njene roke.
  • Živčni sistemi so med seboj različni, enim bolj paše umirjanje, drugim pa aktivnost, preko katere se umirijo, v tem primeru pojdite teči v naravo, kolesarite, ukvarjajte se s športom, delajte aktivnosti, ki so vam pri srcu, najbolj pomembno pa je, da PREMAKNETE SVOJE TELO, da ne ostanete na mestu s svojimi mislimi, ko opazite, da spet skrbite (to namreč sproža nevarno reakcijo živčnega sistema, ki se imenuje paraliza oz. freeze, naredite vse, kar je v vaši moči, da ne ostanete predolgo v njej, saj slabo vpliva na vaše zdravje in dobro počutje);
  • Pomembno je, da veste, da bo vse v redu, da ni razloga za paniko in strah. Vse se bo dobro izšlo, ne glede na okoliščine;
  • Če imate občutek, da vas niti vaši bližnji ne morejo pomiriti, da vas situacija zelo vznemirja, POIŠČITE STROKOVNO POMOČ.

VIRI POMOČI:

  • Tukaj je naštetih veliko centrov, ki nudijo pomoč, če se vam ne oglasi prvi, poskušajte pri naslednjem: https://www.gov.si/teme/programi-psihosocialne-pomoci-za-otroke-mladostnike-in-njihove-druzine/
  • Zaupni telefon Samarijan, telefon: 116 123 (24 ur na dan, brezplačno, anonimno);
  • 031 704 707, info@posvet.org – Psihološke svetovalnice Posvet v naslednjih krajih: Ljubljana, Kranj, Postojna, Nova Gorica, Murska Sobota, Slovenj Gradec, Sevnica in Koper (za naročanje pokličite od ponedeljka do petka med 12. in 19. uro);
  • Lahko se obrnete tudi na vse zasebnike s psihoterapevtsko prakso, npr. Inštitut Vita Bona – telefon: 041 609 888, Alenka Lanz – Center za terapevtsko pomoč odraslim, mladostnikom in otrokom – telefon: 031 272 787, itd.)

Ostanite zdravi,

Ana Dvoršak, svetovalna delavka